Narzędzia
Menu lewe
- Jesteś tutaj:
- Strona główna
- Informacje dla mieszkańców
- Aktualności
Elżbieta Pryczkowska z tytułem „Bëlny szkólny”
Elżbieta Pryczkowska, dyrektor i nauczyciel Szkoły Podstawowej w Tuchomiu została wyróżniona tytułem „Bëlny szkólny”! Konkurs organizuje Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie i jest on skierowany do nauczycieli języka kaszubskiego, którzy wyróżniają się swoją pracą dydaktyczną i społeczną.
- Konkurs ma uhonorować nauczyciela, który w sposób szczególny przyczynia się do umocnienia więzi uczniów z Małą Ojczyzną, do zachowania i rozwoju języka kaszubskiego, tożsamości kaszubskiej oraz do budowania kapitału społecznego na Pomorzu - podkreślają organizatorzy.
W trakcie uroczystego spotkania podsumowującego konkurs gratulacje Pani Elżbiecie złożyli m.in. Pani Burmistrz Gminy Żukowo Mariola Zmudzińska, Pani Minister Edukacji Barbara Nowacka, Pani Wojewoda Pomorska Beata Rutkiewicz oraz Pan Jan Wyrowiński, Prezes ZKP.
- Serdecznie gratuluję Pani Elżbiecie! W naszej gminie mamy zdolnych i wszechstronnych nauczycieli, a sukces Pani Elżbiety jest tego najlepszym przykładem – mówi Burmistrz Mariola Zmudzińska. – To osoba pracowita, zaangażowana społecznie, nauczycielka, która wkłada w swoją pracę serce i energię.
Jak czytamy na stronie internetowej Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Elżbieta Pryczkowska „Jako szkólna niestrudzenie działa nie tylko na rzecz propagowania nauczania rodny mòwë, ale również aktywnie uczestniczy w życiu lokalnej społeczności, inicjując wiele imprez w Tuchomiu i innych miejscowościach. W swojej pracy pedagogicznej stosuje metody aktywizujące, twórcze, które zdecydowanie inspirują uczniów do poznawania swojej małej ojczyzny. Elżbieta Pryczkowska przez wiele lat była dziennikarką Telewizji Gdańsk i współprowadziła Magazyn Kaszubski „Rodnô Zemia”. Jest współautorką podręcznika „W jantarowi krôjnie” do nauki języka kaszubskiego dla klas starszych, publikacji ze scenariuszami teatralnymi pt. „W krôjnie Grifa” oraz współredaktorką antologii kaszubskiej poezji dziecięcej pt. „Mësla dzecka”. Prowadzi regionalne zespoły dziecięce Mùlczi oraz Spiéwné kwiôtczi. Jako doradczyni języka kaszubskiego w Gdyńskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli wpiera nauczycieli-kaszubistów w ramach organizowanych spotkań, kursów i innych szkoleń. Chętnie dzieli się z nauczycielami zdobytym doświadczeniem w zakresie nauczania języka kaszubskiego na spotkaniach czy na autorskim portalu www.akademiakaszubska.com Jest pomysłodawczynią wielu konkursów, spotkań, imprez kulturalnych o zasięgu lokalnym i wojewódzkim. Aktywnie działa w Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim, w oddziale w Baninie, inicjując i koordynując szereg przedsięwzięć mających na celu przybliżenie kultury, historii małej ojczyzny nie tylko mieszkańcom gminy, powiatu ale i całego województwa. Inspiruje swoich uczniów do włączania się w różne inicjatywy lokalne. W ciągu wielu lat aktywności na rzecz regionu wychowała liczne grono swoich następców.”
Komisja konkursowa przyznała również 2 wyróżnienia, otrzymały je: Aleksandra Pająk (Mosty) i Iwona Makurat (Kościerzyna).